“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

173 Okunma 2 Yorum
“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>
"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Takı sektöründe son yılların gözdesi haline gelen nakışlı takıların cazibesi hepimizi sarmaladı biliyorum. İğne oyalı, kurdele ve rokoko nakışlı takı tasarımları ile benim gözdem haline gelen “jade’s” takıları beni sarmalamaktan öteye alıp başka diyarlara da götürdü. Şimdi o efsanevi diyarların kapılarını birlikte aralamaya ne dersiniz?

"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>
"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Bugün sizlere yakından tanıtmak istediğim marka olan “Jade’s”in benim için ayrı bir yeri olduğunu söyleyebilirim. Instagramda @jadesboxxsayfasına rastladığımda kendimden geçmediğimi söylesem yalan söylemiş olurum. Son günlerde zaman zaman huzur bulmak için bu hesabı ziyaret etmeye başladığımı fark ettiğimde hemen bu harika tasarımların sahibine ulaştım. Aynı zamanda El Sanatları Öğretmeni olan Yeşim Yerebasmaz Sarıhan’ı tanıdıkça hayran kaldım. Takılarda yoğun olarak hissettiğim naifliğin ve zarafetin kaynağı meğer Yeşim Hanım’ın ta kendisiymiş. Her birinde ayrı bir anı barınan, hikayelerle dolu “Jade’s” takıları meğer inceliğin, sanatçı bir ruh ile harmanıymış.


"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>
"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Yeşim Hanım %100 el emeği takılarınıza bayıldım. Özellikle “jade’s”in hikayesini çok merak ediyorum. Jade’s nasıl doğdu ve ismini nereden aldı?

-Jade’s markası aslında öğretmen olduğum gün başladı. Adımın “Yeşim’in” İngilizce karşılığıdır. Okulda işleyeceğim üniteler için önceden hazırlık yapar, örnekler hazırlardım. Bu yolla çok değişik teknik ve malzemeden üretilmiş bir arşivim oluştu. 1991 yılında bu işi eşimin önerisiyle bir markaya dönüştürme karar verdik. Jade’s’in marka ismi, logosunun tasarımı ve basılı malzemeleri bir görsel tasarımcı olan eşimin hediyesidir. O günden bu güne sosyal medya imkânlarının gelişmesiyle birlikte markam ve ürünlerim daha görünür ve daha fark edilir oldu.

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…

"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>@Jadesboxx instagram hesabınızı incelerken takılarınızın hepsinin ayrı bir ismi ve hikâyesi olduğunu fark ettim. Bu da sizi benzerlerinizden farklı kılıyor. Takılarınızı tasarlarken önce hikâyeyi mi belirliyorsunuz? Yoksa tamamlandıktan sonra eseriniz hikâyesini kendi mi belirliyor?


-İşe bir hikâye düşünerek, kurgulayarak başlamıyorum. Üretim sürecim, tasarımı o anki duygularımın yönlendirmesiyle, biçimlendirme ve bunu en iyi yansıtacak malzemenin seçimine karar vermek şeklinde ilerliyor. Doğanın bana verdiği ilham, yaşanmışlıklar ve anıların birikimi doğal olarak işlerime yansıyor. Ortaya çıkan ürün böylece kendi hikâyesini oluşturuyor sanki. Okumayı özellikle de şiiri çok severim. Yapmış olduğum ürün, o günün ışığı ve o gün ruhumdan dökülen sözlerle adeta bütünleşiyor, fotoğrafa dönüşüyor. Bunları instagram ve facebook hesaplarımdan paylaşmaktan ve bu yolla benzer duyguları taşıyan insanlarla tanışmaktan büyük bir zevk alıyorum.“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…


"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Bildiğim kadarı ile el sanatları öğretmenisiniz ve aynı zamanda takı tasarımcısısınız. Takı tasarımı haricinde uzmanlık alanınızı öğrenmek isterim. Başka alanlarda da eserlerinizi sergilediğiniz bir mecra var mı?


-Bir Gazi Üniversitesi mezunu el sanatları öğretmeni olarak tabii ki birçok alanda eğitim aldık. Kısaca söylemek gerekirse halı, kilim, cecim çarpana gibi dokuma teknikleri, yapma çiçek teknikleri, deri teknikleri (çanta, kemer, takı gibi), tığ ve şiş örücülüğü, keçe yapımı ve keçeden ürünler, geleneksel el sanatları adı altında nazarlıklar, duvar süsleri, nakış teknikleri, batik ve kumaş boyama teknikleri vb pek çok teknikte üretim yapabiliyoruz. Ben özel tasarımını yaptığım, iğne oyası, inciler, kıymetli doğal taşlar, kurdele ve ipler gibi geniş bir malzeme çeşitliğinde üretim yapmayı daha çok kendime yakın buluyorum. Bu alanda yol alıyorum.


Şimdilik instagram ve facebook hesapları olmakla beraber artık bir web sayfası da hazırlamaya karar verdim, içime sinecek bir iş olmasına gayret ediyoruz. Çok sürmeyeceği ümidiyle açabileceğimi umut ediyorum bu sanal mecrada daha geniş bir yelpazede tasarım ürünler sunabilme imkânım olacak inşallah.

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>@jadesboxx bünyesinde sergilediğiniz takıları sipariş üzerine mi hazırlıyorsunuz?


-Hayır, takılarım daha önce de bahsettiğim gibi tamamen benim duygusal dünyamın renkleri ve desenleri olarak oluşuyor. Bu ürünleri takipçilerin beğenisine sunuyorum."times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>El emeğinin fiyatı paha biçilemez ancak sizin takılarınızın yaklaşık fiyat aralığı nedir?


-Ürün çeşitliliği çok fazla. Modele, ebatlarına ve malzemenin kalitesine göre fiyatlanıyor. Bazı ürünler için özel istekler de olabiliyor, nihayetinde fiyatı takipçilerimizle diyalog içinde beraber oluşturuyoruz.

“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…


"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Takılarınızdan almak isteyenler size nerelerden ulaşabilirler? Sabit bir satış noktanız var mı?


-Markalı ürünlerimi sadece sosyal medya hesaplarından sunabiliyorum. Hazır olduğunda web sitemden de satış imkânı olacak. Sadece yurt içi değil örneğin İngiltere, Dubai, Hindistan gibi birçok yabancı ülkeden de talep geliyor. Oralara kargo ile teslimat yapıyoruz. Şu anda sadece havale ile olan ödeme alabiliyorum, web sitesinden sonra bu konuda değişik seçenekler oluşacak sanıyorum.“Jade’s” anıları sanata dönüştürüyor…


"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim Yeşim Hanım.


-Ben de size çok teşekkür ederim. İncelikli bakışınız ve kibarlığınızla çok farklı bir konumdasınız. Sizin aracılığınızla çok değerli okurlara sevgilerimi sunuyorum. Her ne kadar yeni tanışmış olsak da bundan böyle daha da başarılarınızın takipçisi ve şahidi olacağımdan emin olabilirsiniz."times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>Okurlarıma not: Yeni yıl yaklaşıyor ve hepimiz sevdiklerimiz için özel hediyeler bulma telaşındayız. Size instagramda @jadesboxx sayfasına bakmadan hediye alışverişlerinizi tamamlamanızı öneriyorum. Herkesin kendine özel bir jade’s takısı olmalı diyor ve sizi hayallere sevk edecek kapıları ardına kadar açan instagram hesabı ile baş başa bırakıyorum. Hesaba ulaşmak için: "times new roman" , "serif"; font-size: 12.0pt;”>https://www.instagram.com/jadesboxx"times new roman" , serif; font-size: 12pt;”>

2 Yorum
  • NSS

    Cevapla

    Yeşim'ciğim şahane tasarımlar.Ellerine sağlık…

  • NİHAN KEÇECİ TALİ

    Cevapla

    tablo gibi harikalar bayıldım 😀

Bir Yorum Yapın

Scroll Up