Röportaj: Kliksa’yı yakından tanıyalım

75 Okunma 0 Yorum
Röportaj: Kliksa’yı yakından tanıyalım
Röportaj: Kliksa’yı yakından tanıyalım
Günümüzde zaman hızla akıp gidiyor ve bizde çoğu şeye zaman ayıramamaktan dert yanıyoruz. Tüketici olarak, ihtiyaçlarımızı en uygun fiyatlarla sahip olmak için mağaza mağaza dolaşamıya üşeniyor, internetin nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. Üstelik Online ticaret sitelerinde düzenlenen hatrı sayılır kampanyalar, çok cazip tekliflerle gönlümüzü çalıyor. Hal böyle olunca elektronikten, kozmetiğe her türlü ihtiyacımızı online satış sitelerinden karşılamaya çalışıyoruz. İnternetten alışverişin güvenilirliği ve satın alacağımız ürünün kalitesi hakkında  pek çok soru kafamıza üşüşüyor. İnternet alışverişlerinizin kabusa dönmemesi için, güvenilir siteleri sizlere tanıtmaya çalışıyorum. Bugün de Sabancı güvencesi ile binlerce ürünü bizlere ulaştıran Kliksa.com’u yakından tanıyacağız. Sorularıma verdikleri samimi yanıtlardan dolayı teşekkür ediyorum.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>
"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa’nın varolma macerası ne zaman başladı?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Sabancı Topluluğu’nun en genç üyesi olan kliksa.com, Mart 2012’de faaliyetlerine başladı. "Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: "Times New Roman"; mso-bidi-theme-font: minor-bidi;”>Sabancı Topluluğu’nun perakendedeki gücünü e-ticaret sektörüne taşıyarak, sektörün en önemli oyuncuları arasında yer alma hedefiyle bu yola çıktık."Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”> İlk kurulduğumuz dönemden sonra, yaklaşık 1,5 yıl, h"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: "Times New Roman"; mso-bidi-theme-font: minor-bidi;”>edefimize doğru ilerlemek adına teknik altyapımızı kurduk, tedarikçi ağımızı geliştirdik, lojistik sistemimizi güçlendirdik ve bizim için çok önemli olan yetkin insan kaynaklarımıza çok ciddi şekilde yatırım yaptık. 2014 yılı Mart ayında ise yeni logomuz, marka kimliğimiz ve yüzümüzle lansmanımızı gerçekleştirdik. Sonrasında ise büyük sıçramalar gerçekleştirerek bugüne kadar geldik. "Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa, Sabancı Topluluğu’nun en genç şirketi konumunda. Bu sadece kurum yaşı olarak değil, aynı zamanda ekip üyeleriyle de böyle. Bugün çalışanlarımızın %90’ının, “Y Kuşağı”ndan olduğunu görüyoruz. Bu da ekibimizin dinamizmini net şekilde ortaya koyuyor. Bu genç ve yetkin ekip Sabancı Topluluğu’nun perakendedeki gücünü e-ticaret sektörüne taşıyor.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa isim olarak kulağa sıcacık gelen ve akılda kalıcı bir isim. İsminizin bir hikayesi var mı?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa ismi temel olarak internet dünyasının ayrılmaz bir parçası olan kliklemekten geliyor. “Sa” takısı ise Sabancı’nın artık damgası haline gelen bir ekleme… İsmimiz, hem Sabancı Topluluğu’nun gücünü ve geleceğe dönük yüzünü, hem de e-ticaret dünyasının yapısını yansıtıyor.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa isminin yanında ilk kurulduğu dönemde marka kimliği olarak da kendisine “Ucuza kon” sloganı ile birlikte siyah bir karga seçmişti. İlk dönemlerde bu kimlik üzerinden belirli bir etki yaratıldı. Ancak sonrasında Kliksa’nın değişen yüzünü ve stratejisini yansıtmak için yeni bir marka yüzü yaratmaya karar verdik. Bu süreci de işi tamamen marka danışmanlığı olan profesyonel bir kurum ile yürüttük. Önce kargamızı uçurduk, logomuzu yeniledik ve renklendirdik. Yeni logomuz temel değerlerimiz olan neşeyi, iyimserliği,  sadeliği, inovasyonu yansıtıyor. Tüm kurumsal kimliğimizi, web sitemizi ve yüzümüzü bu temel değerler üzerine kurduk.        

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Şimdiye kadar pek çok başarıya imza attığınızı biliyorum. E-ticaret sitesi olarak ‘İnsana Saygı Ödülü’ sizin oldu. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız?
Röportaj: Kliksa’yı yakından tanıyalım
"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-fareast-font-family: Times;”>Kliksa olarak sahip olduğumuz en önemli değerlerimizden biri ‘insana saygı’. Kurulduğumuz ilk günden bu yana modern, şeffaf ve insana saygılı insan kaynakları politikamız gereği, bir şirketin en değerli varlığının insan olduğuna inanıyoruz. Tüm süreçlerimizde ve iş akışlarımızda da bu prensip ile hareket ediyoruz. Bizim için Kliksa’da çalışan bir kişinin yaptığı işe inanması, ekip olması ve tüm ekiple birlikte hareket edebiliyor hale gelmesi çok önemli. "Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>En yeni ve yenilikçi Sabancı şirketi olarak da insan kaynağımızın gelişmesi için eğitimin gücüne çok inanıyoruz. Bu nedenle ciddi bir eğitim yatırımı yaparak çalışanlarımızın kişisel, mesleki ve yönetsel açıdan gelişimlerini destekliyor, kariyer planlamalarında fırsatlar sunuyoruz. Çalışanlarımız çeşitli iç ve dış eğitimlere ve sertifika programlarına dahil olarak gelişim yolculuğunda güzel adımlar atıyor ve şirketimize katma değerler sağlıyor.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Tüm bu yaklaşımımız ve prensiplerimiz de bize bu alanda ödüller de getiriyor. Bu da ayrı bir mutluluk kaynağı…

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Bazı online ticaret sitelerinde tedarikçi firmaların kalitesizlikleri hem siteyi, hem de müşterileri mağdur ediyor. Kliksa olarak tedarikçilerinizi belirlerken dikkat ettiğiniz kriterler nedir?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa olarak ilk kurulduğumuz günden bu yana dikkat ettiğimiz temel noktalardan biri de tedarikçilerle olan iletişim ve ilişkimiz. Sitede bulunan tüm ürünleri, Sabancı Topluluğu’nun vizyon ve çizgisine yakışacak ölçüde seçmeye özen gösteriyoruz. Kullanıcılarımızın satın aldıkları ürünleri keyifle kullanmaları ve memnun kalmaları bizim için çok önemli.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa.com’da gezerken ürün çeşitlerinin fazlalığı dikkatimi çekiyor. Müşterilerinize hangi kategorilerde ürünler sunuyorsunuz?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: "Times New Roman"; mso-bidi-theme-font: minor-bidi;”>Kliksa olarak; televizyon, görüntü sistemleri, cep telefonu, bilgisayar, beyaz eşya, spor ve outdoor, anne, bebek ve oyuncak, oto aksesuarları, züccaciye ve ev düzeni, saat, gözlük ve aksesuar gibi kategorilerde 250 bini aşkın ürünü bünyemizde bulunduruyor ve müşterilerimizle buluşturuyoruz.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>İnternetten alışveriş yapmak isteyenler, E-Ticaret sitesinin güvenilir olduğunu anlamak için hangi hususlara dikkat etmeliler? Kliksa olarak sizin müşterilerinize sunduğunuz güvenceleri öğrenebilir miyim?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>Güvenlik, e-ticaret için oldukça önemli bir konu. Uygulama, network, sistem altyapısı seviyesinde doğru pratiklerin oluşturulması gerekiyor. Sistem altyapısında önemli bileşenler olarak Firewall, IPS, IDS sistemleri temel yapılanmayı oluştururken, uygulama seviyesinde ise doğru yazılım pratiklerinin uygulanması önem taşıyor. Güvenli veri iletişimi noktasında, özellikle ödeme adımlarında SSL üzerinden iletişimin sağlanması önemli bir pratik.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>Son yıllarda artan fraud vakaları e-ticaret sektörü için kritik konulardan. Bu alanda da hem kendi sistemlerimizde yaptığımız düzenlemeler hem de çalıştığımız iş ortaklarından aldığımız güç ile çözümler üretiyoruz.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>Ödeme sistemlerinde 3D Secure ödeme yönteminin kullanılması (özellikle yüksek tutarlı alışverişlerde) fraud durumlarına karşı da kimlik doğrulama anlamında koruyucu bir etken oluyor. Ek olarak PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) standardı bugün pek çok önde gelen perakendeci için bir zorunluluk. 12 gereksinim ve 200’den fazla alt başlık ile kurumların uyumluluk göstermesi gereken ve BDDK tarafından denetlemesi yapılan önemli bir standart.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Müşterilerinize sunduğunuz ödeme şekilleri hakkında bilgi alabilir miyim? Siparişin müşteriye yaklaşık olarak ne kadar sürede ulaşıyor?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>Kliksa’da tüm planlarımızı, kargo ve teslim sürecini en hızlı şekilde gerçekleştirmek üzerine kuruyoruz. Kullanıcılar, bu amaçla hayata geçirilen “Hemen Gelsin” hizmeti kapsamında “Aynı Gün Teslimat” ve “Hızlı Teslimat” seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. “Hemen Gelsin” hizmetiyle, belirli bir ücret karşılığında “Aynı Gün Teslimat” ve “Hızlı Teslimat” fırsatlarından da yararlanmak mümkün.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>Öte yandan kredi kartı, banka havalesi, PayPal, BKM Ekspress ve tüm ticari kredi kartları ile ödeme seçenekleri mevcut durumda.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Satış sonrası muhatap bulamamak internet alışverişlerinin büyük sıkıntısı olabiliyor. Kliksa’nın satış sonrası müşteri hizmetlerinin çalışma prensipleri hakkında bilgi alabilir miyim? Satış sonrasında muhatap arayan müşterileriniz nereye başvurabilirler?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: "Times New Roman"; mso-bidi-theme-font: minor-bidi;”>Rekabette müşteri memnuniyeti açısından en büyük farkımız, “satış sonrası hizmetler” alanında yarattığımız çözümler. Aynı gün teslimata olanak tanıyan “Hemen Gelsin” hizmetimiz, teknik sorunları yerinde çözmeyi hedefleyen “Yerinde Servis” hizmetimiz, online banka kredisi, iptal/iadeyi taleple birlikte başlatma gibi e-ticaretteki ilklerimiz bunlardan sadece birkaçı… Ayrıca online alışverişte, beyaz eşyayı tüketicinin kapısına kadar çıkaran şirketiz. Online alışverişte iptal/iade işlemlerini taleple birlikte başlatıyoruz. Bu konuda da ilk uygulamayı yapan şirketiz.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-font-family: "Times New Roman"; mso-bidi-theme-font: minor-bidi;”>Kliksa olarak artılarımıza biraz daha yakından baktığımızda, son 1 yıl içinde öncelikli olarak “Hemen Gelsin” hizmetini vermeye başladığımızı görüyoruz. “Hemen Gelsin” hizmetiyle; müşterilerimiz belirli bir ücret karşılığında “Aynı Gün Teslimat” ve “Hızlı Teslimat” fırsatlarından yararlanabiliyor ve ürünlerini en kısa sürede teslim alabiliyor.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-language: EN-US; mso-fareast-theme-font: minor-latin;”>2014’ün ilk çeyreğinde ise, elektronik ve beyaz eşya kategorilerinden alışveriş yapan müşterilerimize, talep etmeleri durumunda “Yerinde Servis” ismini verdiğimiz hizmeti sunmaya başladık. “Yerinde Servis” hizmeti sayesinde, elektronik ve beyaz eşya kategorilerindeki ürünlerin arıza nedeniyle yaşanan sorunları, Türkiye’nin neresinde olursa olsun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuluyor. Alışverişten sonraki ilk 30 gün içinde ücretsiz olarak sunulan hizmet çerçevesinde, ürünlerinde teknik sorun yaşadığını bildiren müşterilerimizle 2 saat içerisinde temas kurarak, yetkili servisin 24 saat içerisinde ilgili adrese ulaşmasını organize ediyoruz.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa.com’da iptal ve iade süreci nasıl işler?

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Kliksa.com; iptal, iade ve değişim işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder. Ambalajı bozulmamış, kullanılmamış ve satışı yapılabilecek ürünlerin iptal, iade ve değişimleri yapılabilmektedir. İptal süreci için sitedeki adımları takip ederek kolayca işlemi yapabilirsiniz.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Memnun kalmadığınız her ürünü, hiçbir gerekçe göstermeden, ürün elinize geçtiği andan itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Hasarlı, eksik, ambalajı zarar görmüş, tekrardan satışa uygun olmayan, belgeleri eksik ve “İadesi Olmayan Ürünler"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>” kapsamındaki ürünler iade kapsamı dışındadır. Tüm detaylar "Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>www.kliksa.com"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”> sitemizde mevcut…

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Sevgililer günü yaklaşıyor. Hepimiz hediye arayışına girdik. Bu arayışımıza son verecek hediye önerilerinizi ve kampanyalarınızı öğrenebilir miyim?

Kliksa olarak bu yıl Sevgililer Günü’nde, sevgilisine ne alacağını düşünen çiftlerin yardımına koşacağımız bir kampanya hazırladık. Tüm kategorilerimizden, sevgililerin kişisel özelliklerini dikkate alarak sunduğumuz hediye seçenekleriyle müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Sevgilisinin karakterine uygun hediyeyi seçmek isteyenleri bakımlı, marjinal, hamarat, işkolik, çocuksu ve maceracı kategorileriyle buluşturmamızın ötesinde en romantik hediyeden en çılgın tasarımlara kadar birçok ürünü, Sevgililer Günü’ne özel bedava kargo fırsatıyla çiftlerin beğenisine sunuyoruz.

Erkek kullanıcılar için önerilerimiz parfüm, altın, takı, mücevher, kol saati, saç bakımı ürünleri, dikiş makinesi, mutfak gereçleri, elektrikli ev aletleri, fırın, telefon aksesuarları, tasarım ürünleri, pelüş oyuncaklar, paten ve kaykay ürünleri… Kadınlar içinse kol saati, tasarım ürünleri, tıraş aletleri, parfüm, taşınabilir veri depolama cihazları, akıllı saat, tablet, akıllı telefonlar, konsol oyunları, spor malzemeleri, fotoğraf makinaları ve kamp malzemelerini öneriyoruz.  "Verdana","sans-serif"; font-size: 9.0pt;”>

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt;”>Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak okurlarıma söylemek istediklerinizi duymak isterim.

"Times New Roman","serif"; font-size: 12.0pt; mso-fareast-font-family: "Times New Roman";”>Varsa, yoksa Kliksa…

0 Yorum

Bir Yorum Yapın

Scroll Up