Veganlara Yumurta Alternatifi : Aquafaba

276 Okunma 0 Yorum
Veganlara Yumurta Alternatifi : Aquafaba

Veganlara Yumurta Alternatifi : Aquafaba
Hani büyüklerimiz hemen hemen her şeyi değerlendirir ve aklımıza gelmeyecek alanlarda kullanırlardı. O zamanlar harika sonuç veren değerlendirme yöntemleri uygulanırdı. Atalarımız yapıyorsa bizler neden yapmayalım? Bu düşünceden yola çıkarak bugün sizlere harika bir yeniden değerlendirme yazısı ile geldim. Büyükannelerimiz tarafından farklı alanlarda kullanılan, günümüzde ise yeni yeni değer bulan bir sıvıdan bahsedeceğim. Nohut ya da fasulye gibi baklagillerin haşlandığı su olan aquafaba, vegan mutfklarda harikalar yaratıyor. Hayvansal gıdaların bulunmadığı vegan mutfaklarda yumurta akı yerine kullanılabilen aquafabadan hakkında bildiklerimi sizler için derledim.. Aquafaba nedir? Aquafaba nerede kullanılır? Veganlar yumurta akı yerine ne kullanır? sorularını gelin birlikte cevaplayalım.

Latince Aqua (Su) Ve Faba (Baklagil) kelimelerinden oluşan aquafabanın en değerlisi nohut ile elde edilen su olsa da, fasulye, mercimek, bakla gibi baklagillerden hazırlanabiliyor. Nişasta değeri oldukça yüksek olan bu değerli sıvı, düne kadar lavaboya dökülüyordu. Günümüzde ise özellikle pastacılık alnında kullanılıyor. Yeni yeni trend olan aquafabanın besin değerleri henüz net olarak bilinmiyor.

Aquafaba için tümü ile yumurta yerine geçiyor demek yanlış olur. Aquafaba yumurta sarısı yerine geçemiyor. Aquafaba sayesinde veganlar macaron, kek, brownie gibi lezzetlerden vazgeçmeden tüketebiliyorlar. 3 yemek kaşığı kdr aquafaba bir adet yumurta akı yerine geçiyor

Mucize besin aquafaba, aynı zamanda süt yerine de kullanılabiliyor. Aquafabayı tuz, elma sirkesi, hindistancevizi yağı ve zeytinağı ile karıştırarak süt içermeyen bir tereyağ elde edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Yorum Yapın

Scroll Up