Yaz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

175 Okunma 0 Yorum
Yaz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Yaz sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?
Yaz bitti ve şimdi zaman sıcaktan, güneşten, denizden ve kumdan olumsuz etkilenen cildimizi toparlama zamanı. Sonbaharda cilt bakımı önemli. Sıcak yaz günlerinde güneşin cildimize verdiği zararı hepimiz biliyoruz ancak sıcak havalarda cildimizi olumsuz etkileyen etkenler ne yazık ki biraz daha fazla. Aşırı sıcak hava, cildimizin nem kaybı gibi etkenlerle de cildimizi zorlarız. Güneş ile fazla haşır neşir olduğumuz için bize kalan güneş lekelerini de unutmamak lazım. Sonbahara girdiğimiz şu günlerde fazlaca zorladığımız cildimizi şımartmak ve cilt bakımı yapmak gerekiyor. Yazdan sonra cilt bakımı nasıl yapılmalı ? Sonbaharda cilt bakım rutini nasıl olmalı? tüm detaylar sevincarslanturk.com‘da

Peeling yapın

Işıltılı ve sağlıkla parlayan bir cilt için cildi derinlemesine temizlemek ve ölü hücrelerinden arındırmak öncelikli şarttır. Yaz dönemi boyunca cildimizde biriken ölü hücrelerden kurtulmanın en iyi yolu peeling yapmaktır. Haftada bir kere uygulayacağınız peeling sayesinde sonbaharda pırıl pırıl parlayan ve sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz.

Maske, maske, maske…

Uygulamanın hemen ardından etkisi gözle görüldüğü için maskeleri ben çok severim. Cildin eski ışıltısına kavuşması ve nem kazanması için maske uygulamaları oldukça yararlı bir yöntem. Yaz döneminde kuruyan ve nem kaybeden cildinizi maske yaparak şımartın. Yoğun bakım ve nem sağlayan onarıcı cilt maskeleri iyi bir tercih olacaktır.

Nemlendirin

Yaz boyunca cildin nem kaybettiğini söyledikten sonra cilt bakım rutini içerisine nemlendiriciyi dahil etmemek imkansız. Aşırı sıçaktan kuruyan cildinize iyi ve etkili bir nemlendiriciyle bakım yapmayı asla ihmal etmeyin. Nemlendirici ile cildinize sağlıklı ve canlı bir görünüm vermeniz kaçınılmaz.

Lekeler ile savaşın

Güneş ile karşılaşan ciltte güneş lekeleri ortaya çıkmış ve canınızı sıkmaya başlamış olabilir. Şimdi artık bu sıkıcı ve görüntüyü olumsuz etkileyen, cilt güzelliğini bozan bu lekeler ile savaşma vakti geldi. Lekeler henüz oturmadan erken müdahale etmek sizi olumlu sonuca hızlıca ulaştırır. Lekeler için piyasada bulunan kozmetik ürünlere başvurabileceğiniz gibi evde uygulayabileceğiniz leke maskeleri de yararlı olacaktır. Henüz okumadıysanız lekeler için maske tarifini okumanızı öneririm.

Bonus

Sıcaklarda kuruyan ve nem kaybeden cildimize artık nasıl bakacağımızı ve eski sağlıklı günlerine nasıl getireceğimizi biliyoruz. Nemsiz kalan cilt için evde hazırlanabilecek nem maskesi tarifi de bu yazının bonusu olsun.

Cilde nem veren muz- yulaf – bal maskesi

Malzemeler

Yarım olgunlaşmış muz
Yarım su bardağı yulaf
1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Muzu iyice ezin. Tüm malzemeleri cam bir kase içerisinde karıştırın. Karışıma az miktarda ılık su ekleyin. Ilık su karışıma krem kıvamı kazandıracak. Maskeyi hazırladıktan sonra cildine önce peeling yapın. Evde uygulanacak peeling tarifini okuyabilirsiniz. Cildinizi temizleyin ve iyice kurutun. Şimdi maskeyi uygulayabilirsiniz. Maskeyi göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. İşlemin ardından 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın ve iyi bir nemlendirici ile nemlendirin.

0 Yorum

Bir Yorum Yapın

Scroll Up