Yoğurt maskesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

158 Okunma 0 Yorum
Yoğurt maskesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?
Yoğurt maskesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

yoğurt-maskesi- tarifleri

Yoğurdun sağlığımız ve güzelliğimiz için faydaları saymakla bitmez. Uzun ve sağlıklı yaşamanın anahtarı olan yoğurt ile gençleşmek ve güzelleşmek mümkün. Dünyanın en uzun süre yaşayan insanı olan Zaro Ağa, her akşam sadece yoğurt yediğini belitmişti. 162 yaşında vefat eden Zaro Ağa’nın sağlık kaynağı yoğurt sayesinde sizler de güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Pek çok maskenin temel maddesi olan yoğurdu kullanarak hazırlayacağınız yoğurt maskesi, canlı ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz bir yöntemdir diyebilirim. Cildi nemlendiren harika besin yoğurt ile hazırlanan yoğurt maskesi sayesinde cildiniz neme doyacak, siyah nokta ve sivilcelerden arınacak, ölü hücrelerden temizlenecek. Ayrıca ekonomik ve pratik olan yoğurt maskesi, her cilt tipi için kullanılabilir uygunlukta…

Yoğurt maskesi ile ilgili tüm detaylar sevincarslanturk.com ‘ da

Yoğurtta bulunan vitamin ve mineraller

Yoğurt içeriği bakımından cilt için gerekli ve çok faydalı vitamin ve mineraller içerir. Cildi canlandırması ve bakterilerden arındırması bu sebepledir.

Çinko
100 gram yoğurdun içerisinde 1 mg çinko bulunur. Çinkonun cilt için ne kadar önemli olduğunu, çinkonun cilde faydalarını pişik kremi ile leke tedavisi başlıklı yazımda belirtmiştim. Çinko zengini olan yoğurt, cildinizde leke ve sivilce ile savaşır.

Kalsiyum
Yoğurt kalsiyum açısından çok zengin bir maddedir. Yoğurt maskesi sayesinde cildinizin solgun görünümden kurtulabilir, cildinize nem kazandırabilir ve cildinizi yenileyebilirsiniz.

B2 Vitamini
Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan tahriş ve pullanmayı önler. Cilde derinlemesine nem kazandırır. Yaşlanma ile mücadele eder.

B12 Vitamini
Cilt tonunu düzenler. Ciltte oluşan leke ve izlerle savaşır. Cilt görünümünü pürüzsüzleştirir.

B5 Vitamini
Solgun ciltlere canlılık ve parlaklık verir. Cildi beyazlatır, aydınlatır ve lekeleri giderir.

Laktik Asit
Cildi korur, yaraların çabuk iyileşmesine yardım eder.Cildi besler ve nem kazandırır. Kırışıklık görünümünü azaltarak yaşlılık belirtileri ile savaşır.

Bunları dikkate alarak yoğurt maskesinin faydalarını özetleyelim.

Yoğurt maskesi faydaları

*Cildi nemlendirir.
*Cilde parlaklık verir.
*Ölü hücreleri temizler.
*Lekelerin rengini açar.
*Göz altı morluklarını tedavi eder.
*Kırışıklıkları düzeltir. Yaşlanma belirtileri ile savaşır.
*Sivilce kurutur.
*Siyah noktaları temizler.

Yoğurdun içerisinde bulunan yararlı vitamin ve minerallerin cilde etkilerini öğrendik. Artık bu derece faydalı yoğurt maskesi tariflerinden bahsetme zamanı geldi sanıyorum.

Pratik yoğurt maskesi

Yoğurt maskesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Detaylı maske hazırlamak için malzemeleriniz yoksa size çok basit olmasına rağmen etkisinden ödün vermeyen bir yoğurt maskesi tarifi vermek istiyorum. Bu maskeyi hazırlamak için tek malzeme yeterli. Haftada 4 kere bu tarifi uyguladığınızda cilt lekeleriniz hafifleyecek, cildiniz sağlıklı bir ışıltı kazanacak.

Malzemeler
1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı
Temizlenmiş ve kuru cildinize yoğurdu sürün. 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından maskeyi bol soğuk su ile temizleyin.

Sivilceler için yoğurt maskesi

Malzemeler
1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı yulaf
1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırın. Yüzünüze maskeden önce buhar banyosu uygulayın. Kurulanmış cildinize maskeyi kalın bir tabaka halinde sürün. 15 dakika bekleyin. Bekleme süresinin ardından yüzünüzü bol ılık su ile temizleyin. Yüzünüze soğuk su çarparak işlemi sonlandırın.

Parlaklık veren yoğurt maskesi

Bu maske cildi nemlendirir, ölü hücrelerden arındırarak parlaklık kazanmasına yardım eder.

Malzemeler
1 Türk kahvesi fincanı yoğurt
1 yemek kaşığı bal
Yarım çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın. Yüzünüzü temizleyin ve havlu yardımı ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Temizlenmiş cildinize maskeyi sürün. 15 dakika bekleyin. Bekleme süresinin ardından yüzünüzü bol ılık su ile durulayın. Parlak, canlı ve genç bir cilt için bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Lekeler için Yoğurt Maskesi

Malzemeler
1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı bal
2 adet çilek

Hazırlanışı
İyice yıkadığınız çilekleri çatal yardımı ile hafifçe ezin. Bal ve yoğurdu da ekleyin ve iyice karıştırın. Temizlenmiş kuru cildinize maskeyi sürün. 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından cildinizi bol ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Sivilceler için Aspirinli Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Sivilceden başı dertte olan cildi tahriş olanlar için ideal olan aspirinli yoğurt maskesi sivilceler için en etkili cilt maskelerinden bir tanesidir.

Malzemeler
1 yemek kaşığı yoğurt
2 adet aspirin
1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı
Aspirinleri toz haline getirin ve bir kasenin içerisine aktarın. Aspirinlerin üzerine diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Temizleyip kuruladığınız cildinize maskeyi sürün. 20 dakika kadar bekletin. Bekleme süresinin ardından bol ılık su ile temizleyin.

Temizleyici Yoğurt Maskesi

Yağlı ciltler için etkili maskelerden biri olan bu tarifi, cildin yağ oranını dengelemek için uygulayabilirsiniz.

Malzemeler
1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
5 adet badem

Hazırlanışı
Bademleri havanda ezerek toz haline getirin. Bademleri bir kaseye aktarın. Tüm malzemeyi karıştırın. Temizlenmiş ve kurulanmış cildinize uygulayın. 10 dakika bekleyin. Bekleme süresinin ardından cildinizi ılık su ile durulayın.

Kahverengi lekeler için yoğurt maskesi

Güneşten ya da yaşlılık nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerin nasıl can sıkıcı oldukları malum. Birazdan vereceğim yoğurt maskesi cilt lekelerini giderecek.

Malzemeler
1 tatlı kaşığı yoğurt
3 damla taze sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Temizlenmiş olan kuru cildinize göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından yüzünüzü bol ılık su ile durulayın.

Çiller için Yoğurt Maskesi

Çiller benim için sorun teşkil etmeyen hatta oldukça sevimli gelen bir görüntü sağlıyor. Çilleriniz var ve benim gibi düşünmüyorsanız çillerden kurtaran yoğurt maskesi tarifini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler
1 adet taze sıkılmış limon suyu
1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı
Bir kasenin içerisine limon suyunu koyun. İçerisine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek iyice karıştırın. Cildinizi temizleyin ve çillerin olduğu bölgeye sürün. Kurumasını bekleyin. Bekleme süresinin ardından bol ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

0 Yorum

Bir Yorum Yapın

Scroll Up